Opera Title

Opera

Opera

T.Günersel ile D.Galay’ın “Dancing Anna Frank” eseri Tel Aviv’de başlıyor:

Librettosunu İngilizce olarak Tarık Günersel’in yazdığı ve piyanist Daniel Galay’ın bestelediği “Dancing Anna Frank” adlı opera-dans ilk kez Tel Aviv’de sanatseverlerle buluşacak.

Anna Frank’ın güncesinden yola çıkarak oluşturulan opera-dans 3 Aralık 20:00’de Leyvik House’da sunulacak. Koreograf Mirit Berman, dansçı Sharon İsraeli, soprano Moran Abuloff. Sanat danışmanlığını Emre Erdem’in yaptığı eserde müzik kaydını Eyal Tsaliouk ‘The Classic Studio” üstlendi. Yapımcı Leyvik House.

Tek soprano ile tek dansçı için yazılan opera-dans şu bölümlerden oluşuyor: İlk Dans – Sevinç, Savaştan Önce – Bombardıman – Baba – “Hinterhaus” – Ceviz Ağacı – Anı Defteri– Kedi – Peter – Kalem – Sarı Yıldızlar 1 – Radyo Haberleri – Gestapo – Sarı Yıldızlar 2 – Son Dans

T. Günersel: “Daniel Galay ile Kudüs’teki bir kültür etkinliğinde tanıştık. Sohbet bizi oda operası yazma fikrine götürdü. Birkaç ay sonra Emre Erdem’in önerisi üzerine bu eseri oluşturduk. Türkçe adı ‘Anna Frank Dansı’ olarak düşünülebilir. Başladığımızda Türkiye ile İsrail arasında gerginlik vardı. Bu tür güçbirliklerinin bölge ve dünya barışına katkıda bulunacağı umudundayız.”

Besteci Selman Ada için librettolar:
Başka Dünya (Purple Planet - Opera 2 Perde) 2012-14 (Dünya Prömiyeri Kasım 2015, İstanbul DOB – Orkestra Şefi: Lazarov - Rejisör: Yekta Kara Robinson’un Dansları (Bale 2 Perde) 2010
Aşk-ı Memnu (Halid Ziya Uşaklıgil’in romanından hareketle Opera 2 Perde) 2002 (İlk temsil: 2003 Mersin Devlet Opera ve Balesi - Şef: Selman Ada – Rejisör: Çetin İpekkaya)
Mavi Nokta (Poetik Opera) 1993 (İlk temsil: İzmir Devlet Opera ve Balesi 1997 – Şef: Selman Ada)
Ali Baba & 40 (Opera 2 Perde) 1988 (Masaldakiyle aynı olan adı 2005’te kısaltıldı.)
İlk temsil:1991 Ankara Devlet Opera ve Balesi – Şef: Selman Ada, Rejisör:Murat Göksu.
Wuppertal Operası’nda Almanca sahnelenişi: 2012. Çeviri: Johannsen Weigang-Ulrike Olbrich Şef: Florian Franneks Leitung Yöneten: Johannsen Weigang Dramaturg: Ulrike Olbrich
Ali Baba & 40 2012'de Almanya'nın Wuppertal Operası'nda Almanca olarak sahnelendi. Başka ülkede repertuvara alınan ilk Türk operası. bkz:
Şef: Florian Franneks Leitung Yöneten: Johannsen Weigang Dramaturg: Ulrike Olbrich

http://www.wuppertaler-buehnen.de/index.php?id=1602

oyuncu olduğu

OYUNCU OLARAK BAĞLI OLDUĞU AJANS:

Şafak Fişek Casting – SOF Tanıtım

sonat.fisek@softanitim.com